HomeWhatsApp Şablon Mesajları Ve WhatsApp Buton Kullanımı İçin Başlangıç KılavuzuWhatsappWhatsApp Şablon Mesajları Ve WhatsApp Buton Kullanımı İçin Başlangıç Kılavuzu

WhatsApp Şablon Mesajları Ve WhatsApp Buton Kullanımı İçin Başlangıç Kılavuzu

WhatsApp İşletme Numarası kullanırken kullanabileceğiniz iki tür mesaj vardır. İlk olarak, WhatsApp mesajı göndermek istediğiniz müşterilere son 24 saat içinde işletme numaranızla etkileşimde bulunmuşlarsa, onlara oturum mesajı gönderebilirsiniz. Ancak, bu müşteriler son 24 saat içinde WhatsApp Business numaranızla etkileşime girmediyse, onlara WhatsApp şablon mesajları göndermeniz gerekir. Bu yazımızda sizlere WhatsApp şablon mesajları ve Whatsapp buton kullanımı hakkında bir rehber hazırladık.  Yazımızı okuyarak WhatsApp Şablon Mesajları Ve WhatsApp Buton Kullanımı nedir, faydaları nelerdir, çeşitleri nelerdir gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.  

WhatsApp Şablon Mesajları  Nedir? 

Son 24 saat içinde WhatsApp Business Numaranızla etkileşime geçmemiş müşterilere ulaşmanız gerekiyorsa, WhatsApp şablon mesajları tam da ihtiyacınız olan şeydir. WhatsApp şablon mesajları, WhatsApp tarafından önceden onaylanmış belirli mesaj biçimleridir ve WhatsApp Business API’niz varsa, işletme numaranızla 24 saat içinde etkileşime girmeyen müşterilere gönderilebilir.

Bildirimleri, gönderi bilgilerini, ödeme güncellemelerini, randevu hatırlatıcılarını, müşteri hizmetleri mesajlarını vb. göndermek için mesaj şablonlarından yararlanabilirsiniz.

WhatsApp Şablon Mesajları Faydalari

WhatsApp Mesaj Şablonları, müşterilerinizle aktif olarak iletişim kurmanıza ve ilgi çekici deneyimler oluşturmanıza olanak tanır. Şablonlu destek mesajları, bildirimler, hesap güncellemeleri, uyarılar ve iki faktörlü kimlik doğrulama kodları gönderebilirsiniz.

İşletmeniz için WhatsApp mesaj şablonlarını kullanmanın üç önemli avantajı vardır:

 • Son etkileşimden bu yana 24 saatlik zaman penceresini aşan müşterilere gönderilebilirler.
 • Henüz işletme numaranızla etkileşime geçmemiş kullanıcılara gönderilebilirler.
 • WhatsApp’ta etkileşimli düğmeleri görüntülemek için kullanılabilirler.

 

WhatsApp Şablon Mesajları Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

WhatsApp API’sini ilk kez kullanıyorsanız, WhatsApp’ın diğer mesajlaşma kanallarından daha güçlü kurallar ve kısıtlamalar uyguladığını unutmayın. WhatsApp API’sini ilk kez kullanıyorsanız, WhatsApp’ın diğer mesajlaşma kanallarından daha güçlü kurallar ve kısıtlamalar uyguladığını unutmayın. Aşağıda oluşturduğunuz WhatsApp mesaj şablonlarının WhatsApp tarafından hızla onaylanmasını sağlamanıza yardımcı olacak bazı adımlardan bahsedeceğiz:

 •  WhatsApp Mesaj Şablonları kategorileri

WhatsApp mesaj şablonlarınızın aşağıdaki kategorilerden birine girdiğinden emin olun:

Hesap Güncellemesi: Müşterilere hesaplarında yapılan değişiklikler hakkında güncellemeler verin.

Uyarı Güncellemesi: Sipariş güncellemeleri veya teslimat hizmetleri hakkında bildirim gönderin.

Randevu Güncellemesi: Randevu hatırlatıcıları ve onayları gönderin.

Otomatik Yanıt: Tatilleriniz sırasında veya mesai saatleri dışında otomatik mesajlar gönderin.

Sorun Çözümü: Müşterilerin sizden ihtiyaç duyduğu sorulara, sorunlara veya bilgilere yanıt verin.

Ödeme Güncellemesi: Ödemelerin başarıyla işlendiğini onaylayın.

Kişisel Finans Güncellemesi: Müşterileri kişisel finans sorguları hakkında güncelleyin.

Rezervasyon Güncellemesi: Müşterileri rezervasyonlarından haberdar edin.

Nakliye Güncellemesi: Yeni satın alma veya siparişlerde nakliye güncellemeleri gönderin.

Bilet Güncellemesi: Biletleme güncelleme durumunu onaylayın ve gönderin.

Ulaşım Güncellemesi: Müşterileri ulaşımla ilgili biletler hakkında güncelleyin.

 •  Dilbilgisi Hataları ve Dil Seçimi

Yazım hataları ve dil bilgisi hataları, iletilerinizi otomatik olarak spam veya güvenilmez olarak işaretleyebilir. Göndermeden önce iletilerinizin yazımını kontrol ettiğinizden emin olun.

WhatsApp mesaj şablonlarız seçtiğiniz dille eşleşmelidir. Türkiye’de bir mesaj gönderiyorsanız ancak mesaj dili olarak İngilizce’yi seçtiyseniz, mesajınız otomatik olarak reddedilecektir.

 •  Biçimlendirme Kuralları

WhatsApp mesaj şablonları yazarken izlemeniz gereken biçimlendirme yönergeleri şunlardır:

WhatsApp mesaj şablonlarının adlandırılması: Mesaj şablonunuzun adı yalnızca küçük harfli alfanümerik ve alt çizgi içerebilir (ör. yeni_üyelik). İleti şablonunuzun adını netleştirin.

WhatsApp mesaj şablonlarının  boyutu: Mesaj 1024 karakterlik bir sınırlamaya sahiptir ve yeni satırlar, sekmeler veya 4’ten fazla ardışık karakter içeremez.

WhatsApp mesaj şablonları metin tabanlı olmalıdır: Harfler, rakamlar, özel karakterler, emojiler ve WhatsApp’a özel biçimler.

WhatsApp ayrıca mesajlarınızın içindeki seçili metni Kalın, İtalik, Üstü çizili veya Tek Boşluk ile biçimlendirmenize olanak tanır

 •  WhatsApp Mesaj Şablonlarnız için Değişkenler

WhatsApp Mesaj Şablonları, mesajdaki her değişken için numaralı ‘{{x}}’ yer tutucularını kullanır. Her değişken harf, rakam, özel karakter veya boşluk içeren metinle değiştirilebilir.

Örneğimiz için, {{1}} abonelik kimliği,  {{2}} şirketin abonelik detaylarının olduğu linktir. 

WhatsApp Mesaj Şablonlarına onay için nasıl sunulması gerektiği şu şekildedir:

Aboneliğinizi başarıyla güncellediniz (Abonelik Kimliği: {{1}}). Lütfen aşağıdaki bağlantıdan güncellenmiş abonelik ayrıntılarınıza erişin {{2}}.

 • ‍ WhatsApp Mesaj Şablonlarnız için URL’leri kullanma

WhatsApp, işletme alanınızdan bağlantılar veya URL’ler göndermenizi önerir. Örneğin, bir ürün bağlantısı paylaşıyorsanız tam URL’yi paylaşmalısınız. Kısa Bağlantılar veya Bitly gibi üçüncü taraf URL kısaltıcı kullanmanız önerilmiyor.

 • 24 saat kuralı

24 saat Müşteri Hizmetleri Penceresinin nasıl çalıştığını anlayın ve katılım kurallarına uyun. Bir müşteri sizinle ilk kez sohbet başlattıktan sonra 24 saate kadar bir kişiyle sohbet edebilirsiniz. Müşteri Hizmetleri Penceresinin dışında, yalnızca onaylı WhatsApp mesaj şablonları aracılığıyla mesaj göndermelisiniz. Başka türde mesajlar göndermek, hesabınızın işaretlenmesine veya engellenmesine neden olabilir.

 • Kaydolma kuralı

WhatsApp Şablon mesajlarını göndermeye başlamadan önce, karşı kullanıcıdan açık onay almanız gerekir. Bu zorunlu bir aşamadır bu kuralı ihlal etmek, hesabınızın/numaranızın bloke edilmesine neden olabilir. Şunlara dikkat edilmelidir:

Kişinin WhatsApp üzerinden sizden mesaj almayı tercih ettiğini açıkça belirtin

İşletmenizin adını açıkça belirtin

Mesajınızda spesifik olun ve net bir dil kullanın.

 • Müşteri verilerini toplamayın veya promosyonlar paylaşmaya çalışmayın

WhatsApp, yavaş yavaş yeni tanıtım ve pazarlama mesajı şablonları sunuyor; ancak müşteri verilerini toplamak için ek satışlardan, kupon kodlarından, soğuk arama mesajlarından veya anketli bağlantılar göndermekten kaçınmanızı öneririz, aksi takdirde hesabınız işaretlenebilir veya bloke edilebilir.

 • 7 gün içinde mesajlarınızın kalitesini düşükten orta seviyeye yükseltin

WhatsApp, mesajlarınızın kalitesini düşük (kırmızı), orta (orta) veya yüksek (yeşil) olarak izler. 7 günlük bir süre içinde mesajlarınızın kalite derecesini düşükten orta seviyeye yükseltemezseniz, WhatsApp şablonlarınızı devre dışı bırakır ve yeni mesaj göndermenizi reddeder, hatta diğerlerini Whatsapp mesaj şablonlarınızı engeller.

WhatsApp Butonları Nedir?

WhatsApp Butonları, kullanıcıların bir işletme tarafından gönderilen mesajda sunulan düğmeleri kullanarak yanıt vermelerini sağlayan WhatsApp Mesaj Şablonlarının bir parçasıdır. WhatsApp butonları mesajın alt kısmında, müşterileri sitenizi ziyaret etme, destek ekibinizle iletişim kurma veya bir randevu planlama gibi bir eylemi gerçekleştirmeye yönlendiren düğmelere sahip bir metin ve zengin medya karışımı olabilir.

WhatsApp mesaj şablonlarında sunulan iki tür WhatsApp butonları vardır:

 1. WhatsApp Call-to-Action Button: Müşterilerinizin dokunulduğunda bir telefon görüşmesi yapmasına veya eklediğiniz web sitesini açmasına olanak tanır.Her düğme metni için karakter sınırı 20’dir, başlık isteğe bağlıdır, ancak bir başlık eklemek istiyorsanız bunun metin, resim veya belge olması gerekir.
 2. WhatsApp Hızlı Yanıt Butonu: Müşterilerinizin mevcut düğmeleri kullanarak işletmenize hızlı bir şekilde yanıt vermesini sağlar. Müşteri bir seçeneği belirlediğinde yanıt basit bir metin olarak gönderilir. Hızlı yanıtlar için en fazla 3 düğme ekleyebilirsiniz.

WhatsApp Butonları Neden Tercih Edilebilir? 

WhatsApp Butonları, kullanıcıları kafa karışıklığını azaltabilecek otomatik ve mantıklı bir sohbet akışından geçirmenin harika bir yoludur. Önceden tanımlanmış yanıtlarla WhatsApp Butonları harika bir kullanıcı deneyimi ve sorunsuz müşteri desteği sağlar. Anlaşılması kolaydır. Metin tabanlı listelerle karşılaştırıldığında, etkileşimli mesajlar, insanların bir işletmeden istediklerini bulmaları ve seçmeleri için daha basit ve daha tutarlı bir biçim sağlar. Daha yüksek yanıt oranı alabilirsiniz. WhatsApp, etkileşimli mesajlaşma özelliklerini kullanarak WhatsApp sohbet robotlarını test ederken, metin tabanlı mesajlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek yanıt oranları ve dönüşümler elde ettiğini gözlemlenmiştir. Görüntüler, videolar ve pdf’lerin yardımıyla bu etkileşimli WhatsApp butonları bir müşteri segmenti veya durumu için kişiselleştirilebilir.

WhatsApp Mesaj Şablonları ve WhatsApp Butonlarına nasıl erişilir?

WhatsApp Mesaj Şablonları ve WhatsApp Düğmeleri, WhatsApp Business API teklifinin bir parçasıdır.

WhatsApp düğmelerini kullanmak için yapmanız gerekenler –

 1. WhatsApp Business API’ye başvurun ve bir WhatsApp Business Hesabı oluşturun.
 2. Kendi interaktif mesaj şablonunuzu oluşturun ve WhatsApp’a onay için gönderin.
 3. Onaylandıktan sonra müşterilerinizle iletişim kurmak için kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizzler WhatsApp mesaj şablonları ve WhatsApp butonları hakkında bilgiler verdik ve bazı dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsettik. WhatsApp Mesaj Şablonları ve WhatsApp Butonları hakkında daha detaylı bilgi almak ve işletmenize nasıl entegre edeceğinizi öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artificial intelligence powered chatbot and communication platform.

Company

© 2022 Jelibot