WhatsApp Business API Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dünya genelinde en popüler haberleşme ve anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın toplam 2 milyar aktif kullanıcısı bulunmaktadır. İnsanlar günlük iletişimlerinin çoğu kısmını WhatsApp üzerinden sağlarken işletme ve müşteriler arasındaki iletişim de Whatsapp üzerinden gerçekleşmeye başladı. WhatsApp Business API hem işletmelere hem de müşterilere faydalar sağlamakta. Bu yazımızda WhatsApp Business API ile ilgili her hususu detaylı bir şekilde ele alacağız.

WhatsApp Business API Nedir?

WhatsApp Business, işletme ile müşteri arasındaki iletişimi WhatsApp üzerinden mesajlaşma yoluyla sağlayan bir çözümdür. Bu sayede işletme, müşterilerinin sorularına olabildiğince kısa sürede yanıt vermiş olur.

Günlük mesaj trafiği çok yoğun olmayan küçük çaplı işletmeler, WhatsApp Business’ı ücretsiz bir şekilde kullanabilirler. Ücretsiz olarak kullanılan WhatsApp Business’ta sadece tek bir müşteri temsilcisi mevcuttur. İşletmenin gün içerisinde iletişim kurduğu müşteri sayısı ve mesaj trafiği arttıkça WhatsApp Business yetersiz kalmaya başlayacaktır. İşte tam bu durumda API, işletmenin imdadına yetişecektir. API sayesinde müşterilerden aldığınız mesajları birden çok müşteri temsilcisi ile cevaplama imkanına sahip olursunuz. İşletmeler için oldukça büyük avantajlar sağlayan WhatsApp Business API, ücrete tabiidir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında WhatsApp Business API’yi detaylandıracağız.

WhatsApp Business ile WhatsApp Business API Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

İşletmeler, gün geçtikçe dijital ortamda varlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Dijital ortamın hem işletmelere hem de müşterilere sağladığı avantajları belki de saymakla bitiremeyiz. Fakat şu bir gerçektir ki günümüzde bir işletmenin müşterileri ile iletişimi koparmaması büyük ölçüde dijital ortamdaki varlığına bağlıdır. WhatsApp, işletme ile müşteri arasındaki iletişimin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayan bir uygulamadır. Bazı zamanlarda işletmeler WhatsApp Business’ı mı yoksa WhatsApp Business API versiyonunu mu kullanmaları gerektiğini bilmeyebilir. O halde yazımızın bu kısmı çok yararlı olacaktır çünkü WhatsApp Business ile WhatsApp API arasındaki farklar bahsedeceğiz. 

Günlük aldığınız mesajlara yetişmekte herhangi bir zorluk çekmiyorsanız ve işletmeniz ile müşterileriniz arasındaki iletişimi tek bir müşteri temsilcisi ile yürütebileceğinizi düşünüyorsanız WhatsApp Business’ı kullanmanız yeterli olacaktır. Kısaca, küçük çaptaki işletmeler için WhatsApp Business yeterlidir fakat birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. 

WhatsApp Business’ı sadece tek bir cihaz üzerinden ve tek bir müşteri temsilcisi ile kullanabilirsiniz. Müşterilerinize otomatik cevaplar atamaz, mesaj şablonları özelliğini kullanamaz ve herhangi bir CRM (Customer Relationship Management) ortamına aktaramazsınız. 

WhatsApp Business API, büyük çaptaki işletmeler için oldukça uygundur. İşletmenizin günlük mesaj trafiği çoksa ve birden fazla müşteri temsilcisine sahipseniz  API tam da size göre. Ayrıca API sayesinde müşterilerinizden aldığınız sınırsız mesajı, dilediğiniz sayıdaki cihaz üzerinden yanıtlayabilirsiniz. CRM (Customer Relationship Management) kullanıyorsanız müşterilerinizden aldığınız mesajları CRM’e bağlayabilir, olumlu bir müşteri deneyimi yaratabilirsiniz. API sayesinde müşterilerinize bir chatbot (sohbet robotu) sayesinde otomatik yanıtlar gönderebilir ve mesaj şablonları kullanabilirsiniz. Tabii, bütün bu özelliklerin ücretli olduğunu söylemeden geçmemek gerek.

WhatsApp Business API Kurulumu Nasıl Olur?

Büyük ölçekte, mesaj trafiği yoğun olan bir işletmesiniz ve WhatsApp Business API kullanmaya karar verdiniz. Fakat kurulumun nasıl olacağını bilmiyorsanız sizin için sırasıyla maddeler halinde WhatsApp Business API kurulumunu anlattık:

  1. Her şeyden önce WhatsApp Business API hesabınız için kullanacağınız telefon numarasını belirlemeniz gerekmektedir. Bu numara, aktif kullanılan bir WhatsApp hesabına bağlı olmamalı ve daha önceden WhatsApp Business API kullanmış olmamalıdır. Gelen aramalara açık olmalıdır. 
  2. Seçeceğiniz numara, 444 ya da 0850 ile başlayabilir. 
  3. WhatsApp Business API için gerekli olan numara seçimi adımlarını tamamladıktan sonra çok önemli bir adım bulunmaktadır. Onaylanmış bir Facebook Business Manager hesabınızın olması çok önemlidir. Facebook Business Manager hesabınız yoksa ve nasıl açacağınızı bilmiyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. 
  4. Facebook Business Manager hesabı açtıktan sonraki kritik nokta, hesabınızın Facebook tarafından doğrulanmış olmasıdır. Bu konuda sıkıntılar yaşıyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. 
  5. Facebook Business Manager hesabınız onaylandıktan sonra WhatsApp Business API kullanmaya hazırsınız!

WhatsApp Business API Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Business API kurulumu için gerekli olan tüm adımları izlediniz ve API başvurusunda bulundunuz. Fakat WhatsApp Business API hizmetini nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız sizin için detayları aşağıdaki maddelerde sıraladık:

  • WhatsApp Business API, iki çeşit mesaj içerir. Bunlar: Müşterilerin işletmeye mesaj atmasıyla başlayan mesajlaşmalar ve işletmelerin müşterilere gönderdiği mesaj şablonlarıdır.
  • İşletme, müşterilerin başlattığı mesajlara maksimum 24 saat içerisinde geri dönüş yapabilir. 24 saat geçtikten sonra müşteriye cevap atmadıysanız müşterinin sizinle tekrar bir mesaj oturumu başlatmasını beklemelisiniz ya da müşteriye mesaj şablonu aracalığıyla tekrar ulaşabilirsiniz.
  • Mesaj Şablonları hakkında bilmeniz gerekenler: Mesaj şablonlarını pazarlama, satış ya da promosyon amacıyla kullanamazsınız. Sadece bildirim ya da güncelleme koşuluyla gönderebilirsiniz. Bir müşteriye mesaj şablonu göndermeden önce o müşteriden mesaj şablonu gönderimine dair onay almanız gerekmektedir. Bu onayı WhatsApp mesajı, arama, SMS, chatbot ya da buna benzer yöntemler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki günümüzde her eylemin dijitalleşmesi ile hayatlarımıza yeni kavramlar girdi. Bu kavramlardan biri de “İzinli Pazarlama”dır. İşletmelerin, “İzinli Pazarlama” ilkelerine uyarak hareket etmesi oldukça önemlidir. Müşteriler e-posta alımına izin vermediği bir işletmeden e-posta almak ya da arama izni vermediği bir şirket tarafından aranmak istemezler. İşletme ve müşteri arasında gelişen süreçlerin “İzinli Pazarlama” ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilmesi iki taraf adına da çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr_TRTürkçe