HomeWhatsApp ile Pazarlama İpuçlarıWhatsappWhatsApp ile Pazarlama İpuçları

WhatsApp ile Pazarlama İpuçları

WhatsApp günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesidir. Bireysel hesapların yanı sıra şirketler de WhatsApp uygulamasına yönelmeye başladılar. Biz de bu yazımızda işletmeler için WhatsApp ile pazarlama uygulamasının neyi ifade ettiğini, avantajlarını ve nasıl olduğunu anlatacağız.

Ayrıca, şirketin 2021 yılında yaptığı açıklamaya göre dünya genelinde 2 milyardan fazla WhatsApp kullanıcısı mevcut. Salgın dönemi ile birlikte dünya genelinde çevrimiçi iletişim artış gösterdi. Diğer bir deyişle, sosyal medya uygulamalarına olan ihtiyaç arttı.

WhatsApp ise sunduğu özellikler ve kullanışlı olması sayesinde hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Kolay arayüzü ve az internet harcaması ile yaygın bir platformdur. Aynı zamanda, WhatsApp uygulaması, zengin medya içeriği paylaşımına imkan verir. Dökümanlar, fotoğraflar ve hatta ses dosyaları paylaşabilirsiniz.

Yerel ve uluslarası birçok şirket WhatsApp sayesinde satışlarını arttırdıklarını açıklamıştır. Ayrıca, müşterilerin yalnızca sorun yaşadıklarında değil hatta pek çoğunun sipariş vermek için de bu kanalı tercih ettiğini ifade etmişlerdir.

WhatsApp ile Pazarlama Nedir?

WhatsApp ile pazarlama stratejisi, şirketlerin ziyaretçileri ve müşterileri ile iletişime geçmek amacıyla kullandıkları çeşitli adımlardan oluşan bir süreçtir. WhatsApp aracılığıyla gerçekleşen iletişim ürün tanıtımı, kampanya bildirimi ve reklam gösterimi gibi çeşitli diyaloglardan meydana gelmektedir. 

WhatsApp uygulamasının hemen hemen herkes tarafından bilinmesi sayesinde, müşterileriniz ile zorlanmadan iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca, yapılan araştırmalar çok yoğun insanların diğer sosyal medya platformlarını kontrol etmese dahi günde en az bir kere WhatsApp’ı kontrol ettiklerini göstermektedir. Yani, WhatsApp herkes tarafından kullanılan ve birincil olarak değerlendirilen önemli bir sosyal medya uygulamasıdır.

WhatsApp ile pazarlama sayesinde ürünlerinizi veya hizmetlerinizi WhatsApp’a koyabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz markanızın sundukları hakkında ön bilgiye sahip olur. Ayrıca, ofisinizin adresini bir harita aracılığı ile profilinizde gösterebilirsiniz. Bunlara ek olarak, website ve mobil uygulamanızın linklerini de profilinize sabitleyerek yönlendirme yapabilirsiniz.

WhatsApp ile Pazarlama Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de 46.2 milyon kişinin WhatsApp kullandığını göstermektedir. Diğer bir deyişle, Türkiye dünyada en çok WhatsApp kullanıcısına sahip olan 10 ülkeden birisidir.

Sayısal verilerle de doğrulandığına göre WhatsApp ile pazarlamanın avantajları oldukça fazladır. Haydi bunları birlikte inceleyelim:

Düşük Maliyet

WhatsApp’ın neredeyse yok denecek kadar düşük maliyetli olması şirketler için önemli bir kazançtır. Günümüz koşullarında her mekanda internete erişimin olması WhatsApp’ın maliyetsiz olarak nitelendirilmesi demektir. WhatsApp’ın işletmeler için Business uygulaması mevcut. 

Hatta Business uygulaması için abonelik ücreti dahi olsa diğer iletişim yöntemlerine kıyasla bu oldukça düşüktür. Örneğin, internette reklam oluşturmak için yüksek masraflar gerekirken WhatsApp’ta kendi reklamınızı yayımlayan siz olursunuz. Yani, WhatsApp ile pazarlama yaparken giderlerinizi azaltabilirsiniz.

Hızlı İletişim

WhatsApp ile pazarlamanın diğer bir avantajı kesintisiz iletişim kurabilme olanağınızdır. Müşterileriniz ile saniyeler içerisinde yazışarak iletişim kurmak istemez miydiniz? WhatsApp müşterileriniz ile ayrı ayrı ilgilenmenize olanak sağlıyor. Böylece, müşterileriniz markanız ile zorlanmadan iletişim kuruyorlar. 

Psikolojik çalışmalar, kaliteli müşteri ilişkilerinin müşterileri satın almaya teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Çünkü müşteriler, ürün veya hizmet satın aldığı markaya güvenmek istiyor. Dolayısıyla güven duygusuna ulaşmak için marka ile iletişime oldukça önem verirler. Zaten WhatsApp uygulaması müşterilerin içinde oldukları bir platformdur. Böylece WhatsApp ile pazarlama ve satış yapmak çok kolay olur. 

Fotoğraf ve Video İçeren Mesajlar

WhatsApp yalnızca bir mesajlaşma uygulaması değildir. Zengin medya alt yapısı ile farklı dökümanları göndermenize olanak verir. Bu sayede müşterilerin ilgisini çekmeniz daha kolay olur. Yani, WhatsApp yaratıcılığınızı ortaya çıkarır. 

Kısa videolar ve hareketli resimler (GIF) oluşturarak müşterilerinizi şaşırtabilirsiniz. Zengin animasyonlar sayesinde reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde, mesajlar arasında çeşitli animasyonlar göndererek müşterilerinizin odağını sohbette tutarsınız. Sonuç olarak, WhatsApp ile pazarlama konseptini etkili bir şekilde kullanırsınız.

Dijitalleşmenin Bir Parçası

Günümüzde, teknolojik gelişmeleri takip eden ve dijital uygulamalardan yararlanan şirketlerin büyüme gösterdiği ispatlanmıştır. Bu nedenle bugün, markaların dijitalleşme adına çeşitli yöntemleri mevcuttur. Bu noktada, WhatsApp ile pazarlama yapmak dijital bir gereksinimden doğar. Markanızı WhatsApp ile senkronize etmek dijitalleşmenin önemli bir adımıdır.

Aynı zamanda, rakipleriniz WhatsApp’ı henüz daha mesajlaşma uygulaması olarak bilirken siz harekete geçin. Dünya çapındaki insanların WhatsApp’ı, Facebook kadar önemli bir sosyal medya uygulaması olarak tanımladığı araştırmalar ile desteklenmektedir. Yani, kullancıların WhatsApp’a verdikleri önem oldukça fazladır. 

Kolay Geri Bildirim Mekanizması

WhatsApp ile pazarlama yapmanın diğer bir avantajı müşterilerinize ürün ve hizmetleriniz hakkında anketler gönderme seçeneğidir. Sohbete ilettiğiniz geri bildirim soruları, müşterileriniz tarafından hızlıca cevaplanır. Bu sayede ürün ve servislerinizi daha kolay bir şekilde geliştirme şansına sahip olursunuz.

Sohbette tutabildiğiniz anketler sayesinde müşterilerinizi dışarı yönlendirmezsiniz. Bu da, onları anketi doldurmaya teşvik eden önemli bir süreçtir. Yani, pazarlama ve satış durumunuzla ilgili müşterilerinizin ne düşündüğünü öğrenmek pek kolaydır. 

WhatsApp ile Pazarlama Yapmak için 6 Önemli İpucu

WhatsApp ile pazarlamanın ne anlama geldiğini ve markanız için avantajlarını yukarıda bahsettik. WhatsApp ile pazarlama yaparken daha başarılı olmanız için 4 önemli ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

  • Etkileşimi Arttırın

Müşterilerileriniz ile iletişimde kalın. Bunu yalnızca sahip olduğunuz ürün veya sunduğunuz hizmetler ile sınırlı tutmayın. Markanızın içinde bulunduğu sektöre dayalı olarak bilgi paylaşımı yapın. Müşterilerinize makalaler gönderebilir ve şirketinizi tanıtıcı içerikler paylaşabilirsiniz. WhatsApp ile pazarlama yapmak, müşterileriniz ile güçlü bağlar kurmanıza imkan verir.

Etkileşimi arttırmanın bir diğer yolu da kişisel promosyonlar göndermektir. Bu sayede, müşterileriniz markanız tarafından önemsendiklerini anlarlar. Ayrıca, müşterilerinize WhatsApp üzerinden sizinle iletişim kurabileceğini belirtin. Böylece, hem siz hem ilgili müşterileriniz iletişimi başlatan taraflar olur.

  • Grup Kurun

Hatta bu ipucunu etkileşimi arttırma adımının devamı olarak da uygulayabilirsiniz. Markanıza ait bir grup kurarak çeşitli tanıtımlar için bu grubu aktif bir kanal olarak değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinizi gruplara katılmaya teşvik etmek için yalnızca grup üyelerine dönemsel indirimler sunabilirsiniz. Yani, WhatsApp ile pazarlama yaparken müşterilerinize teklifler verirsiniz. 

Ayrıca, işletmenizin büyüklüğüne göre sadece yönetilerin mesaj göndermesine izin vererek bir takip kanalı da oluşturabilirsiniz. Böylece, sizin dışınızda yoğun bir mesaj akışı olmasını önleyebilirsiniz. Kontrol edilemeyen çok fazla mesaj sebebiyle müşterileriniz gruplardan ayrılabilir. Hatta amaca uygunluk için grupları kategorize edebilirsiniz.

  • Çalışma Saatlerinizi Belirleyin

WhatsApp ile pazarlama yaparken önemli olan diğer bir kural da WhatsApp Business uygulamasının işletmelere sunduğu özelliklerdir. Çalışma saatlerini belirleme özelliği ile işletmenizin hangi saatlerde çevrimiçi olduğunu belirtmiş olursunuz.

Business profilinizi düzenlerken çalışma günlerinizi ve saatlerinizi belirtin. Böylece, müşterileriniz hangi günlerde ve saatlerde sizinle iletişim kurabileceğini öğrenir. Ayrıca, eğer WhatsApp hattınıza senkronize bir chatbot varsa çevrimdışı formlar da gönderebilirsiniz. 

  • Zaman Saygısı

WhatsApp ile pazarlama konsepti içinde dikkatli olmanız gereken diğer bir konu mesajları ne zaman gönderdiğinizdir. Müşterilerinize ilk mesajı gönderirken çalışma günleri ve belirli saatler içerisinde olduğunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü çok erken veya geç gönderilen mesajlar sebebiyle müşterileriniz rahatsızlık duyar.

Birçok şirket genel olarak 08.00-17.00 kuralını uygulasa da bu zaman dilimini artı ve eksi 1 saat olarak düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda unutmayın ki müşterilerinizin demografik bilgileri önemlidir. Birçok Afrika ülkesi için haftasonu Cuma ve Cumartesi günleridir. Hatta çok acil bir mesaj dahi olsa bunu WhatsApp üzerinden değil farklı bir kanal aracılığıyla gerçekleştirin.

  • Teknik Ayarları Etkinleştirin

Teknik olarak WhatsApp Business uygulamasının bireysel bir hesaptan teknik olarak çok farklı olduğunu unutmayın. Yani, mesajların senkronizasyonunu günlük olarak ayarlayın. Bu sayede, mesajlarınız asla kaybolmaz. Diğer bir deyişle, mesajların yedekleme ayarlarını açmanız oldukça önemlidir. 

Aynı zamanda, belirli aralıklarla profil fotoğrafınızı ve profilinizdeki açıklamaları güncelleyin. Bu sayede, güncel olduğunuzu göstermiş olursunuz. 

Bu içeriğimizde WhatsApp ile pazarlama işlemlerinin ne anlama geldiğini, faydalarını ve nasıl uygulayabileceğinizi bahsettik. İçeriğimizi beğendiyseniz, yakınlarınızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca, bu yazı hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda yazabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artificial intelligence powered chatbot and communication platform.

Company

© 2022 Jelibot